
Jak palić nasze świece?
- Zapalaj świecę na nie mniej niż 2, ale nie więcej niż 4 godziny - do czasu aż roztopiony wosk pokryje całą powierzchnie świecy. To bardzo ważne! (dotyczy świec 120ml i 250ml)
- Zapalaj świecę na nie mniej niż 0,5h, ale nie więcej niż 2 godziny - powierzchnia palenia jest bardzo mała dlatego słoik szybko się okopci. To bardzo ważne! (dotyczy świec 30ml)
- Zabezpiecz meble przed ciepłem wykorzystując podkładkę.
- Pełny bukiet zapachowy uzyskujemy po około 40 minutach.
- Przed kolejnym paleniem przytnij knoty do długości 0,5cm.
- Przechowuj świecę w miejscu suchym, chłodnym nie narażonym na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
Ciekawostki i różnice między świecą sojową a parafinową.
Parafina jest powszechnym składnikiem używanym do produkcji świec oraz wosków. Niestety niewielu z nas wie, że jest uzyskiwana poprzez destylację ropy naftowej co powoduje jej toksyczność w procesie spalania dlatego bardzo szkodzi naszemu zdrowiu.
W czasie palenia świeca parafinowa emituje całą gamę rakotwórczych substancji np. benzen oraz powodujący zawroty głowy toluen. Jest to jednak nie koniec listy ponieważ do produkcji tanich świec często używa się kiepskiej jakości aromatów i w procesie spalania w połączeniu z zawartym w powietrzu ozonem powstaje formaldehyd. Działa negatywnie na nasze płuca i w słabo wentylowanych pomieszczeniach daje efekt działania dymu papierosowego.
Ostatnią substancją którą możemy spotkać w świecach parafinowych są ftalany, to sole i estry kwasu ftalanowego, który używany jest do zmiękczania twardych produktów z tworzyw sztucznych. Toksyczność ftalanów polega na tym że z czasem ulatniają się z rzeczy do których są dodawane i mogą przenikać do jedzenia, napojów bądź mogą osadzać się na przedmiotach codziennego użytku.
Dlatego też osoby palące regularnie świece parafinowe uskarżają się na bóle gardła i głowy, podrażnienie oczu czy problemy z koncentracją.
Samo palenie świecy parafinowej powoduje wytwarzanie brudzącej sadzy, dlatego pojemniki są często okopcone i nie można ich domyć. Bywa tak że rozgrzany wosk parafinowy jest powodem poparzeń a plamy jakie zostawia niszczą odzież, meble czy wykładziny lub dywany.
Alternatywą dla parafiny jest wosk sojowy przede wszystkim dlatego że jest naturalnym wegańskim produktem i podczas palenia się świecy sojowej nie wytwarzają się toksyczne substancje. Wosk sojowy produkowany jest z nasion soi bez dodawania do niego parabenówm lub sztucznych dodatków. W związku z tym że nie robi się go z soi modyfikowanej genetycznie to nie zawiera metali ciężkich, GMO czy pestycydów. Wosk sojowy idealnie przewodzi zapachy i pięknie łączy się z naturalnymi kompozycjami z olejków eterycznych. Jedną z jego zalet jest wydłużony czas palenia nawet o 30%-50% w stosunku do świecy z wosku parafinowego. Rozgrzany wosk sojowy nie jest gorący osiąga temperaturę około 50’C dlatego nie można się nim poparzyć. Biorąc pod uwagę to że jest produktem naturalnym i biodegradowalnym w razie rozlania na mebel bardzo łatwo można go usunąć za pomocą letniej wody z mydłem.
Podsumowując świece sojowe są wyjątkowe ponieważ pochodzą ze źródeł odnawialnych, są 100% biodegradowalne i nietoksyczne, roztapiają się w niższej temperaturze niż parafina więc woskiem nie można się poparzyć oraz można go zmyć z każdej powierzchni przy pomocy cieplej wody i mydła